Historia

Historia

Jubileusz 50-lecia klubu 1967 – 2017

We wrześniu 1967 roku pracę w Szkole Pod­stawowej w Kolbuszowej Dolnej rozpoczął Kazimierz Gomułka, nauczyciel wycho­wania fizycznego. Wkrótce też założył Szkolny Klub Sportowy „Sokół”, skupiający młodzież z miejscowej pod­stawówki. W SKS-ie uprawiano wiele dyscyplin sportowych, ale najpopularniejszą była piłka noż­na.

W połowie lat siedemdziesiątych „Sokół” posiadał najlepszą szkolną drużynę piłkarską w rejonie kolbuszowskim. Sukcesy notowała również sekcja tenisa sto­łowego.

Dobrą drużynę w latach siedemdziesiątych miała sekcja piłki ręcznej dziewcząt. Ekipa „Sokoła” liczyła się również w sportach zimowych: „złotym krążku”, „błękitnej sztafecie” oraz w narciarstwie. Na początku lat dziewięćdziesią­tych działalność SKS-u zanikła.

W 1997 r. z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej Janusza Mytycha założony został Uczniowski Klub Sportowy „Sokół”, który zare­jestrowany został w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie i otrzymał osobowość prawną (1998). Swoją działalność sportową rozwijał przede wszystkim w sekcji tenisa stołowego. Raz w roku organizował masowy turniej tenisa stołowego w wielu kate­goriach wiekowych, na który co roku ściągali zawodnicy z całego wo­jewództwa podkarpackiego. Turniej posiadał tra­dycyjnie bogatą oprawę, atrakcyjne nagrody, a każdy uczestnik otrzymywał specjalnie przygo­towane pamiątki z herbem klubu. Najwięcej uczestników brało udział w tej imprezie w latach: 1999-około 200, a w 2000 -około 181 zawodników i zawodniczek w wielu kategoriach wiekowych. Odbyło się osiem edycji turnieju, ostatnia w 2004 roku.

Na wiosnę 2000 roku grupa miłośników piłki nożnej na czele z Wojciechem Ligęzą i Tomaszem Serafinem rozpoczęła systematyczne treningi i zaczęła rozgry­wać liczne mecze towarzyskie. Widząc zapał młodzieży z pomocą przyszli kolejni entuzjaści, a wśród nich długoletni zawodnik Bogdan Wójcicki, który z pomocą dzia­łaczy UKS „Sokół” zarejestrował w klasie C dru­żynę z „Dolnej”.

Staraniem szefa sekcji piłki nożnej Dariu­sza Widelaka wydawany był Biuletyn Sekcji Pił­ki Nożnej UKS „Sokół” Kolbuszowa Dolna. Ukazało się 10 numerów w latach 2000-2003.

Od 2001 roku cyklicznie klub organizuje turnieje piłkarskie: Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej (kat. Młodzik-miesiąc luty), Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sokoła (kat. Młodzik- miesiąc maj lub czerwiec), Międzyzakładowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sokoła (seniorzy). Na których gośćmi byli tacy sławni polscy piłkarze jak Grzegorz Lato, Lesław Ćmikiewicz, Adam Nawałka, Marek Bajor. Patronat nad imprezami dla dzieci dwukrotnie obejmował ówczesny Prezes PZPN Michał Listkiewicz.

W latach 2001-2003 pod kierownictwem instruktora Janusza Mytycha istniała sekcja żeglarska, której zajęcia prowadzono na wodach zalewu w Wilczej Woli. Rozegrane zostały także regaty z udziałem ekip klubów żeglarskich z Podkarpacia.

Od sezonu 2002-2003 do rozgrywek zgłoszona została drużyna młodzieżowa, grająca w klasie okręgowej juniorów młodszych. Prowadzone również były zajęcia z zespołami młodzików i młodziczek oraz trampkarzy, które uczestniczyły w rozgrywkach Powiatowej Ligi Piłki Nożnej Młodzików i Młodziczek, organizowanej przez SRKSiT Jaskółka a także w kolejnych edycjach Turnieju PZPN o Puchar Marka Wielgusa.

Na jesieni 2003 roku prezes klubu Dariusz Widelak zaproponował utworzenie kobiecej sekcji piłki nożnej i zgłoszenie drużyny do rozgrywek w II lidze. Pomysł zyskał aprobatę władz samorządowych oraz poparcie Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie. Rekrutacja zawodniczek zaczęła się jeszcze jesienią ale dopiero późną wiosną 2004 roku udało się zebrać grupę dziewcząt, która pod kierunkiem Doroty Ślusarczyk i Dariusza Książka rozpoczęła treningi w Kolbuszowej i Rzeszowie. Pokonując wiele problemów organizacyjnych udało się przygotować drużynę, która zgłoszona została do rozgrywek w II lidze (grupa lubelska).

Pierwszy sezon drużyny kobiecej to spore sukcesy: trzecie miejsce w lidze, awans do 1/8 Pucharu Polski i IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek U-19. Powołanie do Reprezentacji Polski U-16 otrzymała Katarzyna Barlewicz a do U-19 Dorota Wilk, Sofia Gonzales i Patrycja Rżany. W swoim drugim sezonie Sokółki awansowały do I ligi w której występowały przez dwa sezony. Ponowny awans na zaplecze Ekstraligi „Sokółki” wywalczyły w sezonie 2013/2014. Największym sukcesem w Pucharze Polski był awans do ¼ finału po pokonaniu w 1/8 finału ekstraligowej drużyny AZS Biała Podlaska sezonie 2014/2015.

Kobiecy Sokół od początku swego istnienia pracował z młodzieżą. Wielokrotnie był organizatorem turniejów strefowych Mistrzostw Polsk juniorek młodszych, półfinałów Mistrzostw polski juniorek U-19. Drużyny młodziczek grały w okręgowych ligach chłopięcych w Podokręgu Dębica. Z inicjatywy prezesa Widelaka, przy współpracy z Podokręgiem Dębica, zorganizowana została Dębicka Liga Juniorek Młodszych (1 sezon) a później Juniorek starszych (istniała do sezonu 2014/2015). Obecnie  w klubie istnieją następujące drużyny dziewczęce: młodziczki (trener Michał Franczyk – 1 Podkarpacka Liga Młodziczek), juniorki młodsze (trenerzy Eugeniusz Sito – 1 Podkarpacka Liga Juniorek Młodszych ), mieszana drużyna żaków (trener Patrycja Motyka, chłopcy i dziewczęta, nie zgłoszona do rozgrywek), natomiast w podkarpackiej 3 lidze gra drużyna juniorek starszych jako rezerwy pierwszej drużyny (trenerzy Eugeniusz Sito, Joanna Sudoł).

W 2005 roku drużyna seniorów  w piłce nożnej zanotowała historyczny awans do V ligi. Autorami sukcesu zespołu męskiego byli między innymi: trener Eugeniusz Sito oraz kierujący sekcją Andrzej Skowroński i Janusz Karkut. W tym czasie Sokół umocnił się na pozycji czołowej drużyny tej ligi wielokrotnie włączając się w walkę o awans do IV ligi. Dwukrotnie zajął drugie miejsce przegrywając rywalizację o pierwsze miejsce z dębickimi drużynami (Igloopol a w ubiegłym sezonie Wisłoka).

Na początku 2010 roku powstała sekcja pływacka Sokoła. Pierwszy trening odbył się 6.07.2010 roku na krytej pływalni w Cmolasie. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach: początkującej – prowadzący Piotr Gimbut i zaawansowanej – prowadzący Bartosz Pietryka i Anna Frankiewicz. Treningi odbywały się dwa razy w tygodniu i uczęszczało na nie 26 dzieci w wieku od siedmiu do piętnastu lat z terenu całego powiatu kolbuszowskiego. Z czasem sekcja uzyskała autonomie a następnie przekształciła się w 2015 roku w UKS Fregata Kolbuszowa.

Obecnie w klubie istnieją dwie sekcje piłki nożnej: kobieca i męska. Drużyna seniorów (mężczyzn) uczestniczy w rozgrywkach V ligi podkarpackiej (grupa dębicka), drużyna kobieca gra w I lidze piłki nożnej kobiet (grupa południowa). Chłopięce zespoły młodzieżowe od sezonu 2007-2008 weszły w skład Młodzieżowego Klubu Sportowego Kolbuszowa, wspólnego przedsięwzięcia MUKS Sokół, KKS Kolbuszowianka oraz Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu, która finansuje szkolenie młodzieży uzdolnionej piłkarsko z terenu Kolbuszowej.



Info
Kalendarz
Marzec 2024
P W Ś C P S N
« lip    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nasz kanał na YT

Sokół TV | Ostatnie video

Program PIT

udostępnione przez FSMM.PL